fbpx

Kuna na poddaszu. Co robić?

Strona główna/Blog/Kuna na poddaszu. Co robić?

Kuny to niewielkie ssaki drapieżne z rodziny łasicowatych, które jednak  potrafią wyrządzić duże szkody, zagnieżdżając się na poddaszach i wijąc tam gniazda. Szczególnie chętnie wybierają one poddasza izolowane wełną mineralną, powodując duże ubytki ciepła, a nawet zagrażając konstrukcji całego budynku. Sposobem na wyeliminowanie tego zagrożenia jest wymiana izolacji z wełny mineralnej na izolację z wełny celulozowej, zawierającej sole boru, podrażniające błony śluzowe kun, w efekcie czego zwierzęta unikają kontaktu z tym materiałem. Co więcej, wełna celulozowa w przeciwieństwie do wełny mineralnej posiada sypką postać, łatwo rozgrzebującą się. Materiał ten nie nadaje się do tworzenia legowisk przez zwierzęta. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o izolacji z wełny celulozowej.

Czym jest wełna celulozowa i jakie są jej zalety?

Aby naprawić zniszczenia, spowodowane przez kuny, należy zatem zastosować wełnę celulozową, która jest ekologicznym materiałem, powstałym na bazie celulozy, odzyskiwanej między innymi z redystrybucji prasy oraz ścinek drukarskich. Fabrycznie zaimpregnowana jest nietoksyczna dla ludzi i jednocześnie odporna na działanie bakterii, pleśni, grzybów, glonów, insektów, a nawet grzybni. Izolacja z wełny celulozowej zapewnia ciągłość izolacji, charakteryzuje się wysokim współczynnikiem lambda oraz ciepłem właściwym. Jest niezwykle trwała, higroskopijna i odporna na wilgoć. Ponadto wełna celulozowa jest doskonałym izolatorem akustycznym, który zapewnia wyjątkową szczelność i dokładność docieplenia.

W jaki sposób wykonuje się ocieplenie z wełny celulozowej?

Izolację z wełny celulozowej wykonuje się przy użyciu specjalnych maszyn, służących do jej wdmuchiwania. Maszyny te zapewniają odpowiednie napowietrzenie i rozdrobnienie materiału, a dzięki swojej dużej mocy gwarantują odpowiednie zagęszczenie materiału w skosach poddasza, co z kolei zapobiega powstawaniu mostów termicznych. Dynamiczna kontrola ciśnienia, w którą wyposażone zostały maszyny do wdmuchiwania wełny celulozowej, zapobiega uszkodzeniom płyt kartonowo gipsowych. Wykonywanie izolacji poprzez wdmuchiwanie wełny jest niezwykle precyzyjne i pozwala osiągnąć wyjątkową szczelność ocieplenia, zapewniającą efektywność oraz niskie koszty ogrzewania, szybki zwrot inwestycji oraz bezpieczeństwo budynku.

Warto na końcu zwrócić uwagę na fakt, iż wełna celulozowa wytwarza w domu sprzyjający mikroklimat i jest wskazana dla alergików.  Chłonie wilgoć, chroniąc tym samym konstrukcję całego budynku.