fbpx

Nowoczesne metody ocieplania stropodachów

Strona główna/Blog/Nowoczesne metody ocieplania stropodachów

Odpowiednie ocieplenie stropodachu może pozwolić na znaczne ograniczanie zużycia energii cieplnej w sezonie grzewczym. Decydując się na prawidłowe ocieplenie stropodachu lub przeprowadzając termomodernizacje danego budynku, warto dokonać uważnego wyboru zarówno technologii ocieplenia, jak i wykorzystywanego materiału, a także ekipy profesjonalnych wykonawców. Godne szczególnej uwagi są nowoczesne metody ocieplania takie jak wdmuchiwanie, które pozwalają na znaczne oszczędności energetyczne, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu cywilizacji na środowisko naturalne.

Metoda wdmuchiwania izolacji

Decydując się na docieplenie stropodachu wentylowego, można szybko zorientować się, że poważną przeszkodę stanowi utrudniony dostęp do przegrody i mała wysokość wewnątrz stropodachu. Takie warunki sprawiają, że ocieplanie poprzez tradycyjne układanie płyt może być wyjątkowo nieekonomiczne lub po prostu niemożliwe do wykonania. Właśnie z tego powodu, rewelacyjnym rozwiązaniem staje się ocieplanie stropodachów wentylowanych poprzez instalowanie materiału izolacyjnego metodą wdmuchiwania.

Jest to metoda, która polega na wywiercaniu w dachu otworów technicznych w połaci dachowej, a następnie rozprowadzenie warstwy materiałów termoizolacyjnych. Grubość, a także precyzje aplikowanej warstwy kontroluje specjalista znajdujący się u wylotu otworu. Docieplanie stropodachu metodą wdmuchiwania pozwala na większą precyzję, a także prostsze, szybszego i mniej inwazyjne pokrycie. Wszystkie prace mogą być przeprowadzone bez uciążliwości dla mieszkańców budynku, jeżeli kierują nimi profesjonaliści doświadczeni w ociepleniach stropodachów.

Materiały termoizolacyjne

Decydując się na konkretny materiał izolacyjny użyty do docieplania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim trwałość materiału, a także jego parametry izolacyjności cieplnej. Wybrany materiał powinien wykazywać wysokie ciepło właściwe, a także pozwalać na szczelny sposób montażu. Z uwagi na specyfikę przestrzeni, jaką jest stropodach, bezwzględnie powinien on być dostosowany do wszystkich wymogów bezpieczeństwa pożarowego, a także wykazywać odporność na rozwój pleśni i grzybów. Dodatkowo zawsze warto zainteresować się kwestiami ekologicznymi wykorzystywanego materiału jak np.: ilością energii potrzebnej do produkcji, a także sposób utylizacji materiału i wpływ tych procesów na środowisko naturalne.

Do ocieplania stropodachu najczęściej wykorzystuje się granulat wełny mineralnej, materiały celulozowe lub granulat styropianu. Wszystkie wykazują podobne zalety termoizolacyjne i pozwalają na wyjątkowo szybkie i skuteczne prace dociepleniowe.